2. Τι προσφέρει η νευροπαιδαγωγική στους εκπαιδευτικούς;

Η νευροεπιστήμη δεν μπορεί να δώσει πλήρεις απαντήσεις σχετικά με το τι είναι καλύτερο για μάθηση, αλλά αντίθετα εξηγεί πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος. Η Νευροπαιδαγωγική προσπαθεί να χτίσει γέφυρες μεταξύ της νευροεπιστήμης και της μάθησης.

neuropedagogy_teachers

Στην επιστημονική βιβλιογραφία του εν λόγω τομέα, είναι πολύ συνηθισμένο να βρίσκουμε διαφορετικά αποτελέσματα: μελέτες που δείχνουν την αποτελεσματικότητα μιας μεθόδου και άλλες που αντικατοπτρίζουν το αντίθετο. Μερικές φορές, είναι άκαρπο να συγκρίνουμε εκπαιδευτικές μεθόδους γιατί όλα εξαρτώνται από τις λεπτομέρειες, δηλαδή από τις πολλαπλές μεταβλητές που μπαίνουν στο παιχνίδι σε κάθε μέθοδο. Ωστόσο, συνήθως ταξινομούμε τις διδακτικές μεθόδους σύμφωνα με μία από τις μεταβλητές τους και συνήθως δεν είναι αυτή η μεταβλητή που καθορίζει την αποτελεσματικότητά τους. Επομένως, όταν πηγαίνουμε στην εκπαιδευτική έρευνα, πρέπει να κάνουμε διάκριση μεταξύ μελετών που μας πληροφορούν για την υποτιθέμενη αποτελεσματικότητα ορισμένων μεθόδων σε σχέση με άλλες, και έρευνας που προσπαθεί άμεσα να ανακαλύψει ποιοι είναι αυτοί οι παράγοντες που μοιράζονται τις μεθόδους που καταλήγουν να είναι αποτελεσματικές. Πολλοί από αυτούς τους παράγοντες έχουν να κάνουν με το πώς μαθαίνει ο εγκέφαλος.

Δεν υπάρχει αλάνθαστη συνταγή για όλα, ο δάσκαλος είναι αυτός που θα έχει τον τελευταίο λόγο όσον αφορά την προσαρμογή των μεθόδων για την επίτευξη των καλύτερων αποτελεσμάτων. Και για αυτό είναι σημαντικό να γνωρίζετε τις αρχές της μάθησης που υποστηρίζονται από επιστημονικά στοιχεία. Υπό αυτή την έννοια, αντί να μιλάμε για διδασκαλία βασισμένη σε στοιχεία, θα πρέπει να μιλάμε για τεκμηριωμένη διδασκαλία (Hattie, 2012). Δεν πρόκειται για αυστηρή εφαρμογή συγκεκριμένων μεθόδων που έχει αναλύσει η επιστήμη σε συγκεκριμένες καταστάσεις, αλλά για σχεδιασμό και προσαρμογή των μεθόδων σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες της κατάστασης, με τη βοήθεια του τι μπορεί να μας πει η επιστήμη για τους παράγοντες που οδηγούν σε καλύτερη μάθηση από τη γνώση που μας δίνει η νευροεπιστήμη.

Δεδομένου ότι η επιστημονική πρόοδος στον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσεται και μαθαίνει ο εγκέφαλος έφτασε στο ευρύ κοινό, πολλαπλοί ψευδοεπιστημονικοί μύθοι έχουν εισχωρήσει στην εκπαίδευση, οι οποίοι προέκυψαν από την εσφαλμένη περιγραφή ή την παρερμηνεία των επιστημονικών ευρημάτων. Αυτοί οι μύθοι είναι πρόβλημα γιατί μας μπερδεύουν και μας οδηγούν να πάρουμε αποφάσεις και να αφιερώσουμε προσπάθειες υπέρ πρακτικών που δεν έχουν κανένα στοιχείο. Γενικά, συνεπάγονται χάσιμο χρόνου που θα μπορούσαμε να αφιερώσουμε σε πιο αποτελεσματικές δραστηριότητες και, στη χειρότερη περίπτωση, μπορεί να έχουν αρνητικό αντίκτυπο στη μάθηση. Μερικοί από αυτούς τους ψευδοεπιστημονικούς μύθους σχετικά με τη μάθηση είναι (Sousa, 2011):

• Οι άνθρωποι μαθαίνουν καλύτερα όταν λαμβάνουν πληροφορίες με το στυλ μάθησης που προτιμούν (ακουστικό, οπτικό, κ.λπ.).
  • Περιβάλλοντα που είναι πλούσια σε ερεθίσματα βελτιώνουν τον εγκέφαλο των παιδιών προσχολικής ηλικίας.
  • Ορισμένες διαφορές στην κυριαρχία του ενός εγκεφαλικού ημισφαιρίου πάνω στο άλλο βοηθούν να εξηγηθούν ορισμένες από τις διαφορές μεταξύ των μαθητών.
  • Χρησιμοποιούμε μόνο 10% του εγκεφάλου.
  • Υπάρχουν κρίσιμες περίοδοι στην παιδική ηλικία μετά τις οποίες δεν είναι πλέον δυνατό να μάθουμε ορισμένα πράγματα.

Υπάρχουν έντεκα βασικές πτυχές του εγκεφάλου που μας επιτρέπουν να εμβαθύνουμε την εκπαιδευτική πρακτική (Battro, Fischer & Léna, 2008):

1. Η εκπαίδευση αλλάζει τις συνάψεις του εγκεφάλου, επομένως ανάλογα με το πώς είναι η εκπαίδευση, θα δημιουργήσει πιο σκεπτόμενος και στοχαστικούς ανθρώπους, παρορμητικούς ή υποτακτικούς.
  2. Η θετική ενίσχυση είναι το κλειδί στη μάθηση.
  3. Θα πρέπει να χρησιμοποιούνται εκπαιδευτικές στρατηγικές που προκαλούν θετικά συναισθήματα, έτσι ώστε η μάθηση να συνδέεται με την ευχαρίστηση.
  4. Ένας μαθητής που του επιτρέπεται να αποφασίσει, να αξιολογήσει, να συσχετιστεί κ.λπ., και που νιώθει την κινητήρια ανάγκη να το κάνει, θα δημιουργήσει ένα καλύτερο νευρικό υπόστρωμα, το οποίο θα του επιτρέψει να αφομοιώσει καλύτερα τη νέα μάθηση.
  5. Η συνεργατική και συνεργατική μάθηση είναι πιο ουσιαστική και περιλαμβάνει την ενεργοποίηση πολλών περισσότερων νευρωνικών δικτύων.
  6. Οι πλουσιότερες και πιο πληθυντικές τάξεις, οι οποίες ενσωματώνουν καινοτόμα στοιχεία και στοιχεία έκπληξης, επιτρέπουν τη βελτίωση της προσοχής καθώς ωριμάζει.
  7. Η τόνωση των κινήτρων των μαθητών και η έκθεσή τους σε μοντέλα για να μάθουν να παρακινούν τον εαυτό τους, είναι το κλειδί για τη διατήρηση της προσοχής και το έναυσμα της πρόκλησης να αντιληφθούν πως μαθαίνουν.
  8. Η στάση του δασκάλου είναι κομβική στην αντίληψη των μαθητών για το τι μαθαίνουν και το ίδιο το γεγονός της μάθησης και πρέπει να λειτουργεί ως μοντέλο.
  9. Η εγκάρσια μάθηση που περιλαμβάνει πνευματική, καλλιτεχνική, ψυχοκινητική κ.λπ. ενεργοποιεί ευρύτερες περιοχές του εγκεφάλου, άρα υπάρχει καλύτερη σταθεροποίηση της μάθησης και μεγαλύτερη ικανότητα εφαρμογής της.
  10. Είναι απαραίτητο να σεβόμαστε τους χρόνους ωρίμανσης του εγκεφάλου και να μην προχωράμε, καθώς μπορεί να έχει αντιπαραγωγικά αποτελέσματα στη μαθησιακή διαδικασία.
  11. Το χρόνιο άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός της μάθησης, καθώς συμβάλλει στη δημιουργία παρορμητικών ανθρώπων με χαμηλότερη ικανότητα να λαμβάνουν αποφάσεις αυτόνομα.