Προσοχή… τι σημαίνει;

Όλοι ξέρουν τι είναι προσοχή. Είναι η κατοχή από το νου, σε καθαρή και ζωντανή μορφή, ενός από αυτά που φαίνονται πολλά ταυτόχρονα πιθανά αντικείμενα ή συρμούς σκέψης. Η εστίαση, η συγκέντρωση της συνείδησης είναι η ουσία της. Υπονοεί απόσυρση από κάποια πράγματα για να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά άλλα, και είναι μια κατάσταση που είναι πραγματικά αντίθετη στη συγκεχυμένη κατάσταση.

– William James (1890)

Όπως στην παραπάνω περιγραφή του William James, η προσοχή φαίνεται διαισθητικά μια αρκετά απλή γνωστική διαδικασία. Τις τελευταίες τρεις δεκαετίες, η έρευνα της νευροεπιστήμης έχει δείξει ότι η προσοχή φαίνεται να είναι πιο περίπλοκη. Αν κοιτάξετε τους δύο ορισμούς της νευροεπιστήμης παρακάτω, η απλή γνωστική διαδικασία δεν ακούγεται πλέον τόσο απλή και περιλαμβάνει διαφορετικές πολύπλοκες διαδικασίες.

Η προσοχή αναφέρεται σε όλους τους μηχανισμούς με τους οποίους ο εγκέφαλος επιλέγει τις πληροφορίες, τις ενισχύει, τις διοχετεύει και εμβαθύνει την επεξεργασία τους.

– Dehaene (2020:147)

Προσοχή είναι η διαδικασία με την οποία ορισμένες πληροφορίες επιλέγονται για περαιτέρω επεξεργασία και άλλες πληροφορίες απορρίπτονται. Απαιτείται προσοχή για την αποφυγή αισθητηριακής υπερφόρτωσης.

– Ward (2020:203)

Προσοχή, προσοχή!

Είναι αδύνατο για τον εγκέφαλο να μην δώσει προσοχή, πάντα δίνει προσοχή σε κάτι.

– Koenig (2010)

Ο εγκέφαλός μας πάντα δίνει προσοχή σε κάτι. Σας προσκαλώ να προσπαθήσετε να μην δίνετε σημασία σε κάτι. Ακόμη και όταν βρισκόμαστε, θα λέγαμε, «στα σύννεφα», προσέχουμε στην πραγματικότητα κάτι. Υπάρχει πάντα κάτι στο οποίο δίνουμε προσοχή. Ωστόσο, αυτό σημαίνει επίσης ότι αγνοούμε άλλα πράγματα στο άμεσο περιβάλλον μας επειδή δεν μπορούμε να προσέχουμε τα πάντα.

Η προσοχή είναι επομένως ένας θεμελιώδης μηχανισμός στον εγκέφαλό μας. Χωρίς αυτόν τον μηχανισμό, ο εγκέφαλός μας θα «συντριβόταν» λόγω υπερφόρτωσης πληροφοριών. Η γνωστική διαδικασία της προσοχής διασφαλίζει ότι ορισμένες πληροφορίες έχουν προτεραιότητα στη ροή πληροφοριών που εισέρχονται στον εγκέφαλό μας μέσω των αισθήσεών μας ή που ενεργοποιούνται από τις σκέψεις μας. Ή, για να χρησιμοποιήσουμε δύο μεταφορές:

(1) η προσοχή είναι σαν ένα σημείο συμφόρησης επειδή περιορίζει τη ροή πληροφοριών στον εγκέφαλό μας.

(2) η προσοχή είναι σαν ένα εργαλείο επισήμανσης κειμένου που κάνει σημαντικές πληροφορίες σε ένα κείμενο να ξεχωρίζουν.

Τι καθορίζει την προτεραιότητα

Αυτό μπορεί να είναι οτιδήποτε. Πολύ συχνά, ωστόσο, η προτεραιότητα καθορίζεται από τη συνεχή συμπεριφορά μας ή από έναν στόχο που προσπαθούμε να πετύχουμε. Για παράδειγμα, αν διψάτε και θέλετε ένα ποτό, η προσοχή σας θα στραφεί πρώτα στο ποτήρι στο τραπέζι για να το πιάσετε και να το γεμίσετε στη βρύση. Μόλις κρατήσετε το ποτήρι, η προσοχή σας μετατοπίζεται στη βρύση, ώστε να μπορείτε πραγματικά να το γεμίσετε και ούτω καθεξής. Σε αυτή την περίπτωση, μιλάμε για οδηγούμενο από το στόχο έλεγχο: η προσοχή σας κατευθύνεται από την τρέχουσα συμπεριφορά ή έναν στόχο. Από την άλλη, ένα τυχαίο ερέθισμα μπορεί να τραβήξει και την προσοχή σας. Αυτό ονομάζεται οδηγούμενος από ερέθισμα έλεγχος. Αυτό συμβαίνει, για παράδειγμα, όταν ξαφνικά ακούτε ένα δυνατό κρότο πίσω σας και η προσοχή σας τραβιέται αυτόματα σε αυτό.

Συνειδητή και ασυνείδητη προσοχή

Η προσοχή είναι πολύ συχνά μια ασυνείδητη διαδικασία. Τις περισσότερες φορές, δεν χρειάζεται να σκεφτόμαστε τι να προσέξουμε. Απλώς συμβαίνει. Στην εκπαίδευση, ωστόσο, οι μαθητές μας πρέπει συχνά να κατευθύνουν την προσοχή τους συνειδητά, για παράδειγμα, κατά τη διάρκεια του μαθήματος ή όταν μελετούν για ένα επερχόμενο τεστ ή εξετάσεις. Η διατήρηση της προσοχής αντλεί ενέργεια και απαιτεί προσπάθεια (μερικές φορές, πολύ).

Προσοχή και μάθηση

Από όλους τους παράγοντες που επηρεάζουν τη μάθηση, η προσοχή στο υλικό που έχει μαθευτεί μπορεί να είναι ο πιο σημαντικός.

– Posner & Rothbart (2014:14)

Ο ρόλος της προσοχής στην κωδικοποίηση μνήμης εμφανίζεται αρκετά ισχυρός. Για να κωδικοποιηθούν σωστά οι πληροφορίες στη μνήμη, είναι καλύτερο να είναι ο στόχος της προσοχής.

– Lindsay (2020)

Χωρίς προσοχή, η μάθηση είναι αδύνατη επειδή η παρατήρηση, η επιλογή και η ιεράρχηση των πληροφοριών που σχετίζονται με την εργασία είναι θεμελιώδεις για τη μαθησιακή διαδικασία. Μόνο εάν η προσοχή μας εστιαστεί στα σωστά κομμάτια πληροφοριών, αυτές οι πληροφορίες μπορεί να ενσωματωθούν και να αποθηκευτούν σε νευρωνικά δίκτυα στη μακροπρόθεσμη μνήμη για να απομνημονευθούν και να ανακτηθούν αργότερα. Ή, για να το θέσουμε διαφορετικά: Εάν η προσοχή είναι στραμμένη σε λάθος πράγμα, η μάθηση μπορεί να κολλήσει. (Dehaene, 2020:149).

Εφόσον η προσοχή καθορίζει το τι μαθαίνεται, η κινητοποίηση της προσοχής των μαθητών μας αποτελεί προτεραιότητα. Εάν θέλουμε οι μαθητές μας να μάθουν κάτι, πρέπει να φροντίσουμε να επιστήσουμε την προσοχή τους στα σημαντικά πράγματα που θέλουμε να μάθουν. Επομένως, ως δάσκαλος, είναι σημαντικό να σκεφτείτε πώς μπορείτε να ενεργοποιήσετε, να κατευθύνετε και να διατηρήσετε την προσοχή των μαθητών σας σε αυτά που θέλετε να μάθουν.