ΣΤ. Πρόσθετοι πόροι

Σχολή Ψυχολογίας & Επιστημών της Αγωγής, μεταπτυχιακή εργασία. Σε αυτή τη μεταπτυχιακή διατριβή, διεξήχθη έρευνα μεταξύ 597 συμμετεχόντων: 173 Φλαμανδοί καθηγητές, 258 φοιτητές Εκπαιδευτικές Επιστήμες (Εκπαιδευτικές Νευροεπιστήμες, Καθολικό Πανεπιστήμιο Leuven), 101 φοιτητές Μεταπτυχιακής Ειδικής Αγωγής (University College Leuven) και 65 εργαζόμενοι του Κέντρου Προσανατολισμού Φοιτητών. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι κατά μέσο όρο 6,74 από τους 19 νευρομύθους (35,47%) πιστεύεται σε όλες τις ομάδες. Οι πιο διαδεδομένοι νευρομύθοι σχετίζονται με τη σκέψη αριστερού εγκεφάλου/δεξιού εγκεφάλου και τη χρήση διαφορετικών στυλ μάθησης (ακουστικά/οπτικά). Ωστόσο, οι δηλώσεις σχετικά με τους νευρομύθους πιστεύονται σημαντικά λιγότερο συχνά σε σύγκριση με τη μέση βαθμολογία μύθου (M = 7,35, 49%) από τη διεθνή μελέτη των Dekker et al. (2012). Εντυπωσιακή είναι η σημαντική διαφορά στην πίστη στους νευρομύθους μεταξύ των μαθητών των Επιστημών της Αγωγής και των καθηγητών. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η ομάδα των μαθητών πιστεύει σημαντικά λιγότερους νευρομύθους από την ομάδα των δασκάλων (p < 0,001). Αυτή η διαφορά μπορεί να εξηγηθεί από το Εκπαιδευτικό

Μάθημα νευροεπιστήμης στο οποίο είναι εγγεγραμμένοι οι φοιτητές.

Αυτή η έρευνα δείχνει επίσης ότι αρχικά βρίσκεται μια θετική συσχέτιση μεταξύ της βαθμολογίας του μύθου και της βαθμολογίας στη γνώση που έχει κάποιος για τον εγκέφαλο. Αυτή η θετική συσχέτιση υποδηλώνει ότι όσο περισσότερες γνώσεις έχετε για τον εγκέφαλο, τόσο πιο πιθανό είναι να πιστεύετε στους νευρομύθους.

Ο σκοπός αυτής της διεθνούς, μη πειραματικής μελέτης ήταν τριπλός. Πρώτον, αυτή η μελέτη εξέτασε την επίγνωση των νευρομύθων και τις γενικές γνώσεις σχετικά με τον εγκέφαλο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μεταξύ εκπαιδευτών, σχεδιαστών διδασκαλίας και διαχειριστών που εργάζονται με επαγγελματική ανάπτυξη (που αναφέρονται ως διαχειριστές) σε διετή και τετραετή ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (IHE). σε προγράμματα στην πανεπιστημιούπολη, μεικτά/υβριδικά και διαδικτυακά προγράμματα. Δεύτερον, αυτή η μελέτη εξέτασε τη συνειδητοποίηση πρακτικών που βασίζονται σε στοιχεία από τις επιστήμες μάθησης και το μυαλό (ψυχολογία), τον εγκέφαλο (νευροεπιστήμη) και την εκπαίδευση (παιδαγωγική και διδακτική, MBE), μεταξύ αυτών των διαφορετικών επαγγελματικών ομάδων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τρίτον, αυτή η μελέτη εξέτασε παράγοντες πρόβλεψης της επίγνωσης (α) των νευρομύθων και της γενικής γνώσης για τον εγκέφαλο και (β) των πρακτικών που βασίζονται σε στοιχεία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ολοκληρώθηκαν συνολικά 1.290 έρευνες, εκ των οποίων οι 929 πληρούσαν τα κριτήρια ένταξης, τα οποία περιγράφονται στην Ενότητα πέμπτη: Μεθοδολογία. Οι ερωτηθέντες περιελάμβαναν εκπαιδευτές πλήρους απασχόλησης (33%· n = 305), εκπαιδευτές μερικής απασχόλησης (13%· n = 122), σχεδιαστές διδασκαλίας (26%· n = 239) και διαχειριστές που εμπλέκονται στην επαγγελματική ανάπτυξη (18%· n = 172 ). Δέκα τοις εκατό (n = 91) επέλεξαν "άλλο"

Σημαντικά ευρήματα

Οι σωστές απαντήσεις στις 23 δηλώσεις, οι οποίες περιελάμβαναν νευρομύθους και γενικές πληροφορίες για τον εγκέφαλο, κυμαίνονταν από 11% έως 94% για εκπαιδευτές, σχεδιαστές διδασκαλίας και διαχειριστές.

Οι νευρομύθοι στους οποίους οι ερωτηθέντες ήταν πιο επιρρεπείς περιελάμβαναν:

• Η ακρόαση κλασικής μουσικής αυξάνει την ικανότητα συλλογισμού.
  • Ένας κύριος δείκτης της δυσλεξίας είναι να βλέπεις τα γράμματα προς τα πίσω.
  • Τα άτομα μαθαίνουν καλύτερα όταν λαμβάνουν πληροφορίες με τα στυλ μάθησης που προτιμούν (π.χ. ακουστικό, οπτικό, κιναισθητικό).
  • Μερικοί από εμάς είναι «αριστερεγκεφαλικοί» και άλλοι «δεξιοεγκεφαλικοί» λόγω ημισφαιρικής κυριαρχίας, και αυτό βοηθά να εξηγηθούν οι διαφορές στον τρόπο με τον οποίο μαθαίνουμε.
  • Χρησιμοποιούμε μόνο 10% του εγκεφάλου μας.

Οι εκπαιδευτικοί σχεδιαστές είχαν μεγαλύτερη επίγνωση των νευρομύθων, της γνώσης για τον εγκέφαλο και των πρακτικών που βασίζονται σε στοιχεία από τους εκπαιδευτές και τους διαχειριστές

Δεν υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην (α) επίγνωση των νευρομύθων και στη γνώση για τον εγκέφαλο,

Η ανάγνωση περιοδικών που σχετίζονται με τη νευροεπιστήμη, την ψυχολογία και την επιστήμη του MBE αύξησε την ευαισθητοποίηση για (α) νευρομύθους και γενικές πληροφορίες για τον εγκέφαλο και (β) πρακτικές που βασίζονται σε στοιχεία.

Η επαγγελματική ανάπτυξη είναι ένας παράγοντας πρόβλεψης της επίγνωσης (α) των νευρομύθων και της γενικής γνώσης για τον εγκέφαλο και (β)

των πρακτικών που βασίζονται σε στοιχεία μεταξύ εκπαιδευτών εκπαίδευσης, σχεδιαστών διδασκαλίας και διαχειριστών.

Tokuhama-Espinosa, T. (2018). Νευρομύθοι: Απομυθοποίηση ψευδών ιδεών για τον εγκέφαλο. WW Norton & Company.

Weinstein, Y., Sumeracki, M., & Caviglioli, O. (2018). Understanding how we learn: A visual guide. Routledge. Κεφάλαιο 4: Διάχυτες παρεξηγήσεις σχετικά με τη μάθηση. Πώς προκύπτουν και τι μπορούμε να κάνουμε.

Hughes, B., Sullivan, K. A., & Gilmore, L. (2020). Why do teachers believe educational neuromyths?. Trends in Neuroscience and Education, 21, 100145.