Δίκτυο ειδοποίησης

Η ειδοποίηση περιγράφει τη λειτουργία της τονικής διατήρησης της κατάστασης εγρήγορσης και της σταδιακής απόκρισης σε ένα προειδοποιητικό σήμα.

– Fan et al. (2009:209)

Τα σήματα δικτύου ειδοποίησης για το πότε δίνετε συνειδητή προσοχή (Posner, 2012:28-47). Όταν γίνονται αντιληπτές οπτικές ή λεκτικές ενδείξεις ότι κάτι ενδιαφέρον, σχετικό ή σημαντικό μπορεί να συμβεί, αυτό το σύστημα φέρνει τον εγκέφαλο και το σώμα μας σε κατάσταση εγρήγορσης.

Η νευρική βάση για το σύστημα ειδοποίησης φαίνεται να βρίσκεται σε ένα σύμπλεγμα νευρώνων στο εγκεφαλικό στέλεχος, το locus coeruleus (Schiff & Finns 2007). Αυτό το σύμπλεγμα νευρώνων είναι υπεύθυνο για την παραγωγή και την απελευθέρωση του νευροδιαβιβαστή νορεπινεφρίνη (NE). Όπως φαίνεται στο σχήμα 2 από τα μπλε βέλη, οι άξονές τους προεξέχουν σε ολόκληρο τον φλοιό και σε διάφορες υποφλοιώδεις περιοχές.

Ο νευροδιαβιβαστής νορεπινεφρίνη διεγείρει το σημείο που στοχεύει να ανιχνεύσει ερεθίσματα πιο γρήγορα και το καθιστά πιο εύπλαστο για την αλλαγή της δομής του (Posner 2012:28ff; Kolb & Whishaw, 2021:564). Για παράδειγμα, ο χρόνος αντίδρασης σε ένα ερέθισμα είναι ταχύτερος όταν ένα προειδοποιητικό σήμα παρουσιάζεται λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα. Η χρήση προειδοποιητικών ενδείξεων μπορεί έτσι να τονώσει την εγρήγορση των μαθητών σε πληροφορίες (Posner, 2012:19).

Η δουλειά ενός δασκάλου είναι να βοηθήσει τον μαθητή να επιλέξει τη σωστή εστίαση, εφιστώντας ρητά την προσοχή σε αυτό που θεωρεί σημαντικό («Τώρα δώστε προσοχή σε αυτόν τον τύπο, γιατί θα είναι σημαντικό για την επίλυση των επερχόμενων προβλημάτων»).

– Tokuhama-Espinosa (2014:32)