Εισηγήσεις και Ιδέες για το πως εφαρμόζονται συναισθήματα και συναισθηματικές αντιδράσεις στην τάξη – II

Ανακαλύψτε την Ανθρώπινη Φύση της Επιστήμης (Θετικές Επιστήμες)

Χρησιμοποιώντας την μέθοδο της ανεστραμμένης τάξης, ανατίθεται σε μαθητές των ειδικοτήτων της μηχανολογίας και των θετικών επιστημών, να συλλέξουν και να αναλύσουν πληροφορίες σε σχέση με την διαδικασία ανακάλυψής διαφόρων γεγονότων, φαινόμενων, φόρμουλων κτλ. από διακεκριμένους επιστήμονες.

Μέσα στην τάξη οι μαθητές παρουσιάζουν αυτό που έχουν ανακαλύψει και μοιράζονται την αποκτημένη γνώση και τα συναισθήματα που βιώνουν με τους άλλους μαθητές.

Η έμφαση εδώ δίνεται στην απόκλιση του ανθρώπινου προσώπου από την επιστήμη. Μέσα από τα συναισθήματα του θαυμασμού, του ενθουσιασμού,της εμπάθειας και παρόμοιών συναισθημάτων, στους μαθητές θα παραμείνει ένα συναισθηματικό σημάδι και μία ανάμνηση τα οποία μπορεί να επηρεάσουν την συμπεριφορά τους τόσο στο συγκεκριμένο μάθημα όσο και στην ακαδημαϊκή τους απόδοση γενικά.

Ανακαλύψτε το ανθρώπινο πρόσωπο πίσω από τα κείμενα (Ανθρωπιστικές Επιστήμες)

Όσο αφορά τους φοιτητές των ανθρωπιστικών επιστημών , μπορούν να προσφερθούν παρόμοιες εργασίες που σχετίζονται με τα συγκεκριμένα μαθήματα τους.

Ανάλογα με την ειδικότητα τους, οι μαθητές επιλέγουν ένα συγγραφέα εκ των προτέρων (συντάκτη, φιλόσοφο, παιδαγωγό κ.τ.λ) και ένα κείμενο από αυτόν σύμφωνα με τις προτιμήσεις τους.

Εδώ ξανά, στην διαδικασία συλλογής και ανάλυσης των πληροφοριών, αναμένεται από τους μαθητές να βρουν κάποιες πληροφορίες που δεν είναι πολύ γνωστές σχετικά με την προσωπικότητα του συγγραφέα ή την ιστορία

δημιουργίας του συγκεκριμένου κειμένου κ.τ.λ. και κάνοντας το αυτό να ανακαλύψει το άτομο πίσω από το κείμενο/α και να κτίσει μία συναισθηματική σχέση με τις δουλειές του/της, τις ιδέες και τις εμπειρίες του από τον κόσμο.