Εισηγήσεις και Ιδέες για το πώς μπορούν να εφαρμοστούν συναισθήματα και συναισθηματικές αντιδράσεις στην τάξη III

Μία πιθανή στρατηγική είναι η εφαρμογή του γνωστού "ιερού αναγνώσματος» (η επικέντρωση σε μία παράγραφο του κειμένου για λόγους διαλογισμού). Μέσα από αυτήν την μέθοδο δημιουργείται με την ίδια την προσωπικότητα κάποιου. Είναι κατάλληλη να εφαρμοστεί κυρίως με φοιτητές των θετικών επιστημών οι οποίοι σπουδάζουν σε ειδικότητες όπως: φιλοσοφία, ψυχολογία, παιδαγωγικά, λογοτεχνία, μουσική και πολλά άλλα.

Μέσα από βαθιά σκέψη για την σημασία και τα μηνύματα του κειμένου,αυτή η μέθοδος οδηγεί σε συναισθηματικές καταστάσεις, οι οποίες βοηθούν στο να ελέγχει κάποιος την προσωπικότητα του και την γνώση του. Σαν αποτέλεσμα, κάποιος συνειδητοποιεί και αναγνωρίζει ιδέες και αλήθειες οι οποίες έχουν απήχηση στα συναισθήματα έχοντας μία θεραπευτική επίδραση στο άτομο.

Συζητήσεις στην τάξη για το κείμενο, επεξηγηματική ανάγνωση και παρόμοιες πρακτικές επιτρέπουν στους μαθητές να ακουστούν οι απόψεις τους και ο τρόπος σκέψης τους, να εκτιμηθούν και να ληφθούν υπόψιν.